SEDS Marmara ile tanışın.

Marmara Üniversitesi'nin ilk uzay topluluğu.

 

SEDS Türkiye'yi ulusal bir topluluk haline getiren SEDS Marmara'yı ve çalışmalarını yakından tanıyın.

 

SEDS Marmara'yı kısaca tanımlayabilir misiniz?

SEDS Marmara üniversitemizde uzayla alakalı ilk topluluk olma özelliğini taşıyor. Üniversitemizde bu temada bir topluluğun bulunması ile ilgili uzun zamandır beklentim vardı ve bunu bizim başarmış olmamız çok sevindirici oldu. SEDS Marmara gelişmekte olan ve gün geçtikçe tanınan bir topluluk. Bizler de zaman ile kazandığımız tecrübelerle topluluğu ileri taşımak için uğraşmaktayız.

Amacınız nedir? Neyi başarmak istiyorsunuz?

SEDS Marmara ilk günden bugüne uzay çalışmalarına ilgili öğrencilerin bir çatı altında bir araya getirerek ortak bir çalışma ve tartışma ortamı sağlamayı amaçlıyor. Bir diğer amacımız SEDS adını Türkiye’de tanınan, bilinen bir topluluk haline getirebilmek ve mühendislik çalışmalarıyla yurt dışında SEDS Marmara ve Türkiye’yi temsil edebilmek.

Elektronik eğitimleri, bilim-kurgu seminerleri ve Savarona model roket programı topluluk projelerinden sadece bir kaçı.

 

Şu ana kadar neler yaptınız?

Topluluğumuz 2017 Ekim ayında kuruldu ve o günden bugüne zamanımızı SEDS Marmara adını üniversite genelinde tanıtmaya ve gelecek projelerimiz için ekip arkadaşları aramak ile geçirdik. Kasım ayında mentörlerimizde Dr. Umut Yıldız ile bir proje lansmanı gerçekleştirdik. Önümüzdeki 3 ay içerisinde de bir çok seminer, etkinlik, yarışma ve mühendislik projeleriyle adımızı duyurmaya devam edeceğiz.

Gelecek planlarınız neler?

Gelecek planlarımız içerisinde öncelikle SEDS Marmara adını kalıcı bir hale getirebilmek var. Yürüttüğümüz mühendislik projelerinde sahip olduğumuz başarı yüzdelerini arttırmak ve daha ileri seviyede projeler ortaya koyabilmek istiyoruz.

Ekibinizi kısaca tanıtabilir misiniz?

SEDS Marmara’da şu anda 40’tan fazla etkin üye bulunmakta. Topluluğumuz 4 farklı ana ekibe ayrılmış durumda. Gelecek 3 ay içerisinde planladığımız seminerler ve söyleşiler ile ilgilenen bir ekibimiz, SpaceUp formatını düzenleyen ve planlayan bir ekibimiz, SEDSSTORM ve SEDS Türkiye’nin en büyük kongresi GÖKMEN'18 ile ilgilenen bir ekibimiz ve son olarak mühendislik çalışmalarını yöneten bir ekibimiz bulunmakta. Bunun dışında 7 kişilik bir yönetim kadromuz var. Bu kadro şu anda bulunan 4 farklı ekibin plan ve proje kontrolünden sorumlu.

40'tan fazla etkin üyesi ile Marmara Üniversite'sinin en hızlı büyüyen topluluklarından biri.